Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cis z Henrykowa Lubańskiego ma ponad 1300 lat i uznawany jest za najstarsze drzewo w Polsce. Dwa lata temu zaczął usychać

HAK
WFOŚiGW we Wrocławiu
Cis z Henrykowa Lubańskiego ma ponad 1300 lat i uznawany jest za najstarsze drzewo w Polsce. Dwa lata temu zaczął usychać, a gmina podjęła starania by drzewo uratować. Dziś można mówić o sukcesie.

Cis jest symbolem Henrykowa Lubańskiego. Gdy dwa lata temu dostojne drzewo zaczęło usychać mieszkańcy miejscowości byli załamani. Drzewo rosło w tym miejscu ponad 1300, a jego dalszy los stanął pod znakiem zapytania. Wówczas Gmina Lubań zdecydowała, że drzewo należy ratować. Cis trafił pod opiekę arborysty Jerzego Stolarczyka, który podjął się ratowania tego wyjątkowego pomnika przyrody.

W ciągu dwóch lat samorządowcy na ratowanie drzewa przeznaczyli około 60 tys. zł. Umieścili w ziemi specjalną siatkę przeciw nornicom i zasypali wykopane przez szkodniki korytarze. Zastosowano również środki pobudzające wzrost i regenerację najbardziej uszkodzonych części systemu korzeniowego. Wykonano także drenaż i studzienkę do kontroli poziomu wody. Dla wzmocnienia sił witalnych drzewo jest regularnie nawożone. Wokół pomnikowego cisa rozstawiono rusztowania, na których zostały zainstalowane zraszacze. Wnętrze otwartego pnia cisa zostało zabezpieczone przed przemarzaniem. Wszystko to pod dyktando arborystów – osób zawodowo pielęgnujących drzewa. Cały wysiłek przyniósł pozytywny efekt.

Cis puścił młode pędy. Oczywiście rusztowanie, zraszacze wody i siatki ochronne przed słońcem i mrozem cały czas chronią drzewo. Pędy muszą się wzmocnić by mieć siłę dalej przetrwać

- mówi sołtys Henrykowa Lubańskie, Teresa Trefler.

Przy takich upałach, jakie obecnie mamy, bez odpowiedniej opieki młode pędy mogłyby szybko uschnąć

- dodaje sołtys.

Udało się też pozbyć nornic, które zagrażały systemowi korzeni wiekowego cisu. - System korzenny został dodatkowo wzmocniony, zostało wykonane odwodnienie, a także studzienka, w której monitorowany jest poziom - wyjaśnia Teresa Trefler. Jak dodaje, życie drzewa nie jest zagrożone i przez następne lata będzie nadal cieszyć oko turystów, których w Henrykowie Lubańskim nie brakuje.

Wiele osób odwiedza naszą miejscowość właśnie ze względu na cis. Każdy jest ciekawy jak wygląda drzewo, które wykiełkowało trzynaście wieków temu. Odwiedzają nas nawet turyści z Niemiec. Przez Henryków Lubański przechodzi również Szlak Jakuba więc nie brakuje u nas też turystów zza granicy

- opowiada Teresa Trefler.

Wysoki na ok. 13 m cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego ma obwód pnia 1,5 m. W długiej historii staruszka nie brakowało dramatycznych wydarzeń. W 1813 roku jego pień pocięli szablami Kozacy, a w czasie huraganu w 1989 roku runęła potężna odnoga drzewa. Przed tym wypadkiem obwód jego pnia liczył aż 5 m. Henrykowski cis jest cennym pomnikiem przyrody wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.

Cis też zyskuje na popularności i zaczyna swoją sławą doganiać słynny pomnik przyrody - Dąb Bartek. Najstarsze drzewo w Polsce z Henrykowa Lubańskiego w końcu je zyskało w ubiegłym roku imię - Henryk.
Wbrew pozorom wybór wcale nie był taki oczywisty. Procedura wyboru imienia dla wiekowego drzewa trwała kilka lat, ale to była chyba najtrafniejsze. Jak czytamy w uzasadnieniu do wniosku o nadanie imienia: Bezimienny cis jest symbolem Henrykowa Lubańskiego.
Na pamiątkę Księcia Henryka I z Jawora, władcy części Górnych Łużyc, który związany jest z historią ziemi lubańskiej wybrano imię Henryk, wybrane imię wpisuje się również w nazwę miejscowości, tj. Henryków Lubański.
Długowieczne drzewo ma przed sobą kolejne lata życia, kto jeszcze go nie odwiedził powinien to koniecznie zrobić. To wspaniały pomnik przyrody, który warto zobaczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na luban.naszemiasto.pl Nasze Miasto