Międzynarodowy Wyścig Bałtyk-Karkonosze w Lubaniu [GALERIA]

Grzegorz Bereziuk
W sobotę Lubaniem zawładnęły rowery. Tego dnia w centrum miasta kolarze zakończyli czwarty etap tegorocznego 25. już Międzynarodowego Wyścigu Bałtyk-Karkonosze. Atrakcje nie ominęły także mniej zaawansowanych kolarzy – zarówno młodszych jak i starszych.

Od wczesnego popołudnia ulicami miasta ścigali się najmłodsi adepci jazdy na rowerze. Mieli oni do pokonania różne dystanse. Najkrótszy liczył 200 metrów i był przeznaczony dla dzieci do 4 lat. Triumfował Hubert Kopiś, który na podium wyprzedził Macieja Grabińskiego i Filipa Gąsiora. W grupie dzieci w wieku 5-6 lat wśród dziewczynek najszybciej linię mety przekroczyła Aleksandra Lipińska, która wyprzedziła Olivię Świderską oraz Lenę Wieczorkowską. Wśród chłopców wygrał Mikołaj Drapunowicz, drugi był Marcel Łoś, a trzeci Piotr Oprzędek. Dzieci w wieku 7-8 lat miały do pokonania dwa liczące 550m okrążenia. Wśród dziewcząt wygrała Zuzanna Kuć. Na mecie wyprzedziła Julię Dubieniecką i Lenę Frydrych. W grupie chłopców Dominik Markut pokonał Szymona Grabińskiego oraz Michała Łamasza. Kategorię 9-10 lat wygrała Wanesa Kasztelan, druga była Kinga Czech, a trzecia Amelia Wołoszyn. W rywalizacji chłopców Łukasz Łuńczuk wyprzedził Michała Burniaka i Brajana Panek. Najdłuższy dystans 2200m mieli do pokonania uczestnicy w wieku 11-12 lat. W klasyfikacji dziewcząt wygrała Aleksandra Janiszek, która linię mety przekroczyła przed Adą Bednarczyk i Amelią Bartolewską. Wśród chłopców wygrał Krzysztof Radlak przed Olivierem Cieślakiem i Jakubem Korsakiem. Po rywalizacji najmłodszych zawodników na trasę wyruszyli zawodnicy startujący w II lubańskim wyścigu MTB. Trasa rywalizacji wynosiła 36km. Najszybciej pokonał ją Szczepan Paszek z Bolesławca. Reprezentant klubu Bikestacja.pl, Fitwheels.eu na pokonanie malowniczej trasy potrzebował 1 godzinę 12 minut i 28 sekund. Drugiego Krzysztofa Kominka ze Szprotawy wyprzedził o 4 minuty i 23 sekundy.

- Bardzo cieszę się z wygranej. Starałem się realizować założenia trenera Łukasza Ryża. Po 20 minutach spróbowałem ucieczki. Początkowo zostało ze mną pięciu zawodników. Przycisnąłem jeszcze kilka minut i zostałem sam. Później powtarzałem interwały i z przewagą dojechałem do mety - powiedział szczęśliwy zwycięzca. Triumf bolesławianina nie był dziełem przypadku. Na rowerze na pełnych obrotach jeździ od kilkunastu lat. 2 lata temu zdobył tytuł Mistrza Polski Masters w przełajach. W ubiegłym roku w zawodach tej rangi był drugi. Ponadto ma na swoim koncie m.in. sukcesy w startach w Bike Maratonach.

Trzecią pozycję zajął Tomasz Kołogryw ze Szprotawy. Co ucieszyło organizatora imprezy M-GLKS Kwisa Lubań kolejne dwie lokaty padły łupem Konrada Guta oraz Szymona Pietrasiewicza. Konrad podium przegrał o dziesiąte sekundy, Szymonowi zabrakło równie niewiele. Dalsze lokaty w czołowej piętnastce zajęli Robert Mucha, Krzysztof Dubieniecki, Artur Wierchowiec, Sebastian Dycha, Krzysztof Bukraba, Krzysztof Greiner, Wojciech Bujak, Adam Kowalów, Filip Jasiński i Mateusz Bednarczyk.

Niezwykle udaną imprezę zwieńczył finisz czwartego etapu 25. Międzynarodowego Wyścigu Bałtyk-Karkonosze Tour. Po zaciętym finiszu triumfował Sylwester Janiszewski, który na mecie wyprzedził klubowego kolegę Marka Rutkiewicza (Wibatech) oraz Alana Banaszka z CCC Polkowice.