Do niedzieli (27 maja) we Wrocławskim Centrum Kongresowym trwają Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. Znamy laureatów konkursu DOBRE STRONY.

Laureatów konkursu poznaliśmy w piątkowy wieczór. Nagroda, ufundowana przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, została przyznana w dwóch osobnych kategoriach: książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży. Nagrodzone zostały: Wydawnictwo Nasza Księgarnia z Warszawy oraz Wydawnictwo Tako z Torunia. Laureaci otrzymali po dwadzieścia tysięcy złotych, które – zgodnie z wolą fundatora nagród – przeznaczą na publikację kolejnych książek.
Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Kujawa, Katarzyna Bury i Piotr Młodożeniec w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody po pięć książek w każdej z kategorii.
Nominowane zostały książki dla dzieci:
– Blexbolex, "Nasze wakacje", Wytwórnia
– Carl Johanson, "Autochody", Zakamarki
– Dorota Kassjanowicz i Gosia Herba, "Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!", Znak
– Susie Morgenstern i Serge Bloch, "Różowa walizka", Adamada
– Ewa i Paweł Pawlak, "Mały atlas ptaków", Nasza Księgarnia
oraz dla młodzieży:
– Elena Favilli i Francesca Cavallo, "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet", Debit
– Anna Hӧglund, "O tym można rozmawiać tylko z królikami", Zakamarki
– Ewa Solarz i Robert Czajka, "Wszystko widzę jako sztukę", Wytwórnia
– Pablo Neruda i Isidro Ferrer, "Księga pytań", TAKO
– Olga Tokarczuk i Joanna Concejo, "Zgubiona dusza", Format.

DOBRE STRONY: zwycięzcyW piątek (25 maja) podczas uroczystej gali nagrody wręczyli: Jarosław Broda – dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia i Anna Morawiecka – szefowa Targów. Werdykt odczytała Anita Wincencjusz-Patyna – przewodnicząca Jury.
Jury główną nagrodę w kategorii książka dla dzieci przyznało Wydawnictwu Nasza Księgarnia za "Mały atlas ptaków" Ewy i Pawła Pawlaków, wrocławskich autorów i ilustratorów. Jury nagrodziło tę pozycję m.in. „za osobiste i wnikliwe, pełne pasji obserwacje ornitologiczne autorów z wielkimi sercami i talentami” oraz za "inspirującą współpracę z małą rysowniczką Hanią" – jak uzasadniała Aneta Wincencjusz-Patyna.
W kategorii książka dla młodzieży główna nagroda trafiła do toruńskiego Wydawnictwa TAKO, za książkę "Księga pytań" Pablo Nerudy i Isidro Ferrery. Tom został doceniony przez jury „za artyzm, przestrzeń, doskonałą spójność wybitnej liryki słowa i obrazu; za maestrię edytorską”.
Laureaci dostali czek na 20.000 zł oraz pamiątkową statuetkę autorstwa Agaty Brożek. Środki z nagrody muszą być przeznaczone na wydanie kolejnej książki dla młodych czytelników. Nowością w tym roku było honorowe, specjalne wyróżnienie. Jury przyznało je tomowi Ewy Solarz i Roberta Czajki, "Wszystko widzę jako sztukę", Wytwórnia. Wyróżnienie zostało przyznane za przystępność i atrakcyjność wprowadzania młodych odbiorców w tylko pozornie niezrozumiały i skomplikowany świat sztuki współczesnej.
– Nagroda to gigantyczne zaskoczenie – uśmiechnął się Tomasz Klejna z Wydawnictwa TAKO. – Nie wiem jeszcze, na co ją wydamy. Wiosną ma się ukazać nietypowa klasyka japońskiego autora Mitsumasa Anno, bez tekstu, pomagająca w poznaniu matematyki – powiedział. Z kolei Jan Ławicki z Naszej Księgarni stwierdził, że bardzo mocna była konkurencja, a książka, którą opublikują, na pewno będzie ładna.

DOBRE STRONY: A to moja bajka właśnieW sobotę w południe zostanie rozstrzygnięty konkurs "A to moja bajka właśnie". Jedną z nagród funduje Quatronum z Katowic, firma organizująca tematyczne zimowiska i kolonie letnie, odbywające się w zamkach i pałacach. – Laureaci mogą wybrać zamek i temat. A my planujemy wydać pierwszą książkę – uśmiecha się Jakub Jędrzejak, dyrektor Quatronum.

DOBRE STRONY zapraszająNominowane i nagrodzone książki można obejrzeć i kupić na 9. Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY, które w tym roku odbywają się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Ludowej (ul. Wystawowa 1). Targi są czynne w sobotę w godz. 10-22, w niedzielę w godz. 11-18. Wstęp wolny.

CZYTAJ
PROGRAM DOBRYCH STRON

Dziecko

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!