Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubań. Atrakcyjny piknik w Uniegoszczy nad Kwisą

alka
Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy serdecznie zaprasza mieszkańców dzielnicy i sołectwa Uniegoszcz na PIKNIK HISTORYCZNO-KULTURALNY NAD KWISĄ, który odbędzie się w parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Uniegoszczy (ul. Różana 21, Lubań) w niedzielę 1 lipca o godzinie 15.

Uniegoszcz do 1945 r. nosiła nazwę Bertelsdorf. Wieś ta miała jednak silne związki z - bezpośrednio sąsiadującym z nią - miastem Lubań, znajdującym się już w innej historycznej krainie - na Górnych Łużycach. Naturalną granicę pomiędzy Uniegoszczą a Lubaniem stanowiła rzeka Kwisa. Uniegoszcz słynęła w przeszłości z granicznych gospód w których zatrzymywali się podróżni przekraczający tu granicę śląsko-łużycką oraz bawili w niej mieszkańcy pobliskiego Lubania i okolic. Ta stara śląska wieś, posiadająca liczne punkty widokowe, była również ulubionym terenem spacerów i organizowanych na Kwisie spływów kajakowych. W Uniegoszczy przed rokiem 1945 znajdował się także pałac właścicieli wsi, znana w całych ówczesnych Niemczech fabryka maszyn rolniczych oraz duża fabryka mebli. Istotną rolę w dziejach wsi odgrywał tutejszy kościół parafialny, zbudowany w XIV wieku. Podczas działań wojennych w roku 1945 wieś została w znacznym stopniu zniszczona.
Po drugiej wojnie światowej weszła w skład Polski. Osiedlili się tu polscy repatrianci z różnych stron Europy: głównie z Kresów Wschodnich oraz Bukowiny (dzisiejsza Rumunia i Ukraina). Swoje miejsce znaleźli tutaj także osadnicy wojskowi oraz mieszkańcy centralnej i południowej Polski. W roku 1974 większa część wsi została włączona w granice miasta Lubań.
Uniegoszcz leży na skrzyżowaniu trzech pielgrzymkowych szlaków św. Jakuba: Droga Dolnośląska, Droga Via Regia oraz Droga Sudecka. Trakt św. Jakuba jest jednym z najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych chrześcijaństwa. Rokrocznie przez Uniegoszcz szlakiem św. Jakuba podąża około 250 pielgrzymów

Program pikniku
1 lipca
Piknik historyczno-kulturalny nad Kwisą

W PROGRAMIE:

15:00 CZĘŚĆ OFICJALNA (kościół)
Powitanie.
Prezentacja projektu „Uniegoszcz - historyczna reaktywacja” Liliana Czerwińska i Piotr Dumanowski
„Uniegoszcz - szlakiem gospód, zajazdów i punktów widokowych” Janusz Kulczycki
„Zarys dziejów kościoła parafialnego w Uniegoszczy” Piotr Dumanowski
„Płyty nagrobne i epitafijne w kościele parafialnym w Uniegoszczy. Zabytkowy inwentarz proboszcza Tirse” Zbigniew Madurowicz

*Od godziny 15:00 w ogrodach parafialnych jest czynny „KĄCIK DZIECIAKA” - z grami, zabawami i konkursami. Każdy rodzic może zostawić „pociechę” pod opieką i pójść posłuchać wykładów.
* Każda z osób, która przyjdzie na początek imprezy, otrzyma niespodziankę!

16:00 CZĘŚĆ BIESIADNA (ogrody parafialne)
piknik w ogrodach parafialnych
program muzyczny: „Marysieńki”, „Echo Bukowiny”
atrakcje i konkursy dla dzieci

WSTĘP DARMOWY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na luban.naszemiasto.pl Nasze Miasto