Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubań: Makabra! Przy nowych grobowcach leżą ludzkie szczątki

Paulina Gadomska
Archiwum
Kto odpowiada za kości ludzkie rozrzucone przy nowych grobowcach na cmentarzu w Lubaniu? Dlaczego nikt nie zgłosił tego do ZGiUK-u?

Przez kilka dni na cmentarzu komunalnym w Lubaniu odwiedzający groby bliskich mogli natknąć się na makabryczny widok. Spodziewając się szczątków ludzkich ukrytych w trumnach i zakopanych w ziemi nie przypuszczali, że może być inaczej. Prowadzone wykopy nowych grobowców na cmentarzu, nikogo nie dziwią. Straszy jednak fakt, że w ich pobliżu, na wielkiej stercie ziemi, można było zobaczyć ludzkie kości i fragmenty trumien. - Tak nie powinno być. To są zmarli mężowie, ojcowie, dzieci - mówi Adam Sroka ze Zgorzelca. - Na cmentarz przychodzą również rodziny z dziećmi, które nie powinny oglądać takich rzeczy. Poza tym jest tam również wyznaczony grób, gdzie spoczywają szczątki ludzkie. Pan Adam twierdzi również, że był świadkiem zabawy dzieci w pobliżu kopca ziemi.

Przy kwaterze 14, na górce piachu porozrzucane są patyki i gałęzie. Dopiero, gdy podejdziemy bliżej, nie mamy wątpliwości, że są tam również szczątki ludzkie. Skąd wzięły się kości na cmentarzu komunalnym. Dlaczego nie przykrywa ich ziemia, a teren wykopów nie jest odgrodzony od osób trzecich?

- Podczas kopania grobów czy wykopów pod grobowce na tych kwaterach cmentarnych można, pomimo upływu ponad 80 lat, jeszcze natrafić na szczątki - informuje Jan Sajan dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z o.o. w Lubaniu. - Pracownicy wykonujący te prace mają obowiązek wybierania wydobytych z ziemi szczątków i winni je zebrać do czarnego worka foliowego i pochować w specjalnie do tego celu wybudowanym i oznakowanym grobowcu na terenie cmentarza tzw. mogile wspólnej. Czynności te nie są niczym nadzwyczajnym.

Wykonywane są według procedury ponownego złożenia szczątków określonych w uchwale zarządu spółki. Ta z kolei powstała w oparciu o rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Nawet po upływie 80 lat można znaleźć ludzkie szczątki.

- Dlatego też w spryzmowanej ziemi w chwili jej załadunku pracownicy jeszcze raz dokładnie sprawdzają i wybierają ewentualnie pozostałe szczątki - mówi dyrektor Sajan. - W zaistniałym przypadku rzeczywiście pracownicy nie ograniczyli terenu wykonywanych robót , w celu uniemożliwienia dostępu osób trzecich. Możemy zapewnić, że w tej kwestii zwiększony zostanie nadzór.

Szczątki ludzkie wyglądały spod piachu i ziemi przez kilka dni. W tym czasie osoby odwiedzające i porządkujące groby blikskich korzystały z ziemi z wykopów. - Przychodzili ludzie z wiaderkami. Nabierali ziemi, a jak znaleźli kość, to odrzucali ją znów na kopiec - mówi mieszkaniec Lubania, który w pobliżu kwatery nr 14 ma grób żony. - Chciałbym poinformować, że okres zalegania ziemi wokół grobowców jest przez nas minimalizowany, jednak w sytuacjach zwiększonych pochówków okres ten może jednostkowo się wydłużyć - mówi Jan Sajan.

Czy szczątki ludzkie powinny być wystawione na widok ludzi? To tylko kości, ale nawet po 80 latach od śmierci, powinno się zachować szacunek do zmarłego. Niefrasobliwość i nieuwaga pracowników Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu naraziła rodziny odwiedzające groby najbliższych na widok, który nie powinien mieć miejsca, nawet na cmentarzu. Miejmy nadzieję, że żadne dziecko nie będzie miało z tego powodu nocnych koszmarów.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na luban.naszemiasto.pl Nasze Miasto