Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowsza wystawa fotografii Arkadiusza Goli o śląskiej społeczności romskiej w Pałacu Schoena w Sosnowcu

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W najbliższy czwartek, 26 października, o godzinie 18.00 w Pałacu Schoena w Sosnowcu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Goli "INNY [NIE] OBCY". Na ekspozycję składają się zdjęcia wykonane w latach 1991 – 2023, które ukazujących świat górnośląskich Romów. Wystawa organizowana jest przez Muzeum w Sosnowcu i Instytucję Kultury Ars Cameralis, a jej kuratorem jest Marek Zieliński. "Kiedy pokazuję zdjęcia z romskich domów, często pada pytanie, czy się nie boję. Zawsze odpowiadam, że Cygana nie trzeba się bać, tylko go poznać" - mówi Arkadiusz Gola.

INNY [NIE] OBCY. Wystawa fotografii Arkadiusza Goli o śląskiej społeczności romskiej w Pałacu Schoena w Sosnowcu

Najnowsza wystawa Arkadiusza Goli, wybitnego śląskiego fotoreportera, poświęcona jest społeczności górnośląskich Romów. Na zbiór, który pokazany zostanie w czwartek w Pałacu Schoena na wernisażu "INNY [NIE] OBCY", składają się fotografie tworzone od 1991 roku aż do teraz. Tym samym poza samym kontaktem z dziełem artystycznym, odbiorcy wystawy będą mogli spotkać się z dokumentalnym zapisem najnowszej historii górnośląskich Romów, który sięga początku lat 90.

- Pierwsze zdjęcia INNYM[NIE OBCYM] zrobiłem na początku 1991 roku. Wtedy na ulicach polskich miast pojawiło się sporo romskich uchodźców z Rumunii, którzy Polskę traktowali jak tranzyt w podróży do zachodniej Europy, głównie Niemiec. Byłem ich ciekaw. Chciałem wiedzieć, skąd się wzięli, dlaczego wyjechali ze swojego kraju w nieznane. Fotografowałem ich na ulicach, ale to mi nie wystarczało. Chciałem zobaczyć, gdzie mieszkają, jak żyją, kim są - wspomina Arkadiusz Gola.

To się udało. Kolejny akt tej historii nastąpił w domu kultury w Rudzie Śląskiej podczas wieczorku poezji romskiej, gdzie Arkadiusz Gola robiąc zdjęcia dla "Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej" poznał jedną z autorek.

- Pod koniec spotkania podeszła do mnie i poprosiła o kilka odbitek dla siebie. Zapisałem jej adres, wywołałem zdjęcia i po kilku dniach zapukałem do jej drzwi. Przyjęła mnie bardzo życzliwie, poczęstowała herbatą. Bardzo się ucieszyła, że dotrzymałem słowa. To tam, po raz pierwszy podniosłem aparat do oka i sfotografowałem polskich Cyganów w ich domu. Wróciłem z odbitkami, wtedy zapytała, czy mógłbym sfotografować ślub w ich rodzinie. Zgodziłem się. Tam poznałem jej braci i dalszych krewnych. Polubiliśmy się, zostałem zaakceptowany - mówi Arkadiusz Gola.

Fotograf szybko zyskał zaufanie konkretnych osób, a z biegiem lat całej społeczności. Przez ponad 30 lat Arkadiusz Gola fotografował Romów w Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Bytomiu, Zabrzu Katowicach czy Tarnowie.

- Fotografowałem dzieci podczas chrztu, później robiłem im zdjęcia, jak się żeniły lub wychodziły za mąż, a teraz jestem zapraszany na chrzciny ich dzieci - tłumaczy Arkadiusz Gola. - Kiedy pokazuję zdjęcia z romskich domów, często pada pytanie, czy się nie boję. Zawsze odpowiadam, że Cygana nie trzeba się bać, tylko go poznać. W moim długoletnim fotografowaniu Górnego Śląska, jest obszar dotyczący społeczności Romów, których spora część mieszka w miastach aglomeracji. Prędzej czy później każdy musi ich spotkać. Pytanie tylko, jak z tego spotkania skorzysta - dodaje.

Wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Goli "INNY [NIE] OBCY" odbędzie się już w najbliższy czwartek, 26 października, o godzinie 18.00 w Pałacu Schoena w Sosnowcu. Zdjęcia z cyklu "INNY [NIE] OBCY" można oglądać do 10 grudnia 2023. Wystawa odbywa się w ramach w ramach XXXII Festiwalu Ars Cameralis, a jej kuratorem jest Marek Zieliński.

- Fotografie Arka Goli są zapisem spotkań w gronie romskich przyjaciół, próbą przeniknięcia rzeczywistości, która odsłania się przed jego oczyma. On rozumie, iż są otoczeni głęboką pamięcią przesuniętą w mglistą senną ciszę. To trudne wyzwanie odczytać mity ich świata, tak często niszczonego ciosami cywilizacji, uderzanego przez wszechmocną historię, brutalną politykę i brak tolerancji. Gola zaczyna więc obserwować proste i banalne czynności dnia codziennego, chwile przymierzanych, a następnie nakładanych ubrań, przedmioty, często o wymiarze magicznym, wypełniające ich mieszkania. Uwiecznia słowa wpadające w jego oczy, chce zrozumieć ich brzmienie i odkryć tajemnicę języka - mówi Michał Zieliński, kurator wystawy.

Arkadiusz Gola – fotograf, kurator wystaw, wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, ambasador marki FUJIFILM. Autor książek: „Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w »Trybunie Robotniczej« i »Dzienniku Zachodnim« 1960–1989”, „Ludzie z węgla”, „Stany graniczne”, „Ogrodowa 1”, „Nieznany dworzec” czy „Drogi”. Laureat nagród w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, między innymi Polskiej Fotografii Prasowej, Śląskiej Fotografii Prasowej i Grand Press Photo. Od 1996 roku fotoreporter Dziennika Zachodniego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto