Nie wpadnij z deszczu pod rynnę, czyli jak zachowywać się w sieci

Partnerem cyklu jest Politechnika Wrocławska
Chyba niewiele osób wyobraża sobie życie bez smartfona czy komputera. Korzystamy z nich do pracy, nauki, zabawy, do zachowania kontaktów towarzyskich szczególnie teraz, gdy pandemia korononawirusa i bezpośrednie kontakty międzyludzkie, nie zawsze są bezpieczne. Co zrobić, aby nie wpaść przysłowiowo - z deszczu pod rynnę. My będziemy zdrowi, ale nasz sprzęt zostanie zainfekowany lub przejęty przez hakerów. Jak nie stać się ofiarą przestępców działających w sieci? Przede wszystkim, trzeba zachować zdrowy rozsądek i jak najwięcej wiedzieć o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu.

Jest ku temu dobra okazja. Od poniedziałku, 22 lutego w serwisie gazetawroclawska.pl prowadzimy akcję Tydzień Bezpieczeństwa w Sieci. To cykl porad, z których każdy może skorzystać niezależnie od wieku, umiejętności informatycznych czy posiadanego sprzętu.

Jednym z naszych ekspertów jest mgr inż. Wojciech Drzewiński z Politechniki Wrocławskiej, który kieruje projektem Cyberbezpieczeństwo dla gospodarki przyszłości. Zwraca on uwagę na to, o czym powinniśmy pamiętać, aby nie ułatwiać życia cyberprzestępcom czatującym na nasze dane, a często i pieniądze.

Podpowiada m.in:
- co robić, aby nasz telefon czy komputer działały bez zarzutu, nie wyłączały się niespodziewanie
- jak i skąd bezpiecznie ściągać aplikacje i co powinno wzbudzić naszą czujność przy ich ściąganiu
- na jakie wiadomości trzeba uważać, bo mogą nas zrujnować, a przynajmniej przysporzyć nam megaproblemów
- jak do niecnych celów cyberprzestępca może wykorzystać nasz wypasiony gamingowy komputer
- czy i kiedy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne
- z jakich sieci wi-fi i kiedy korzystać
- na jakie socjotechniczne sztuczki dajemy się nabierać i jak w efekcie możemy pomóc hakerom zainfekować smartfony naszych znajomych
- co wiedzą o nas Facebook i Google i jak z tego korzystają
- jak możemy zabezpieczyć nasze dane?

Nawet jeśli nie jesteś nowicjuszem w sieci, warto zrobić sobie powtórkę z podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci!

Wideo

Materiał oryginalny: Nie wpadnij z deszczu pod rynnę, czyli jak zachowywać się w sieci - Dolnośląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie