Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setki zniczy na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu w Dzień Zaduszny

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Na początku listopada na cmentarzu jest szczególnie. Ciemność rozświetlają setki zniczy.
Na początku listopada na cmentarzu jest szczególnie. Ciemność rozświetlają setki zniczy. PAG
Na początku listopada cmentarze po zmroku wyglądają szczególnie. Olbrzymie ilości zniczy małych i dużych, w różnych kolorach oświetlają nagrobki, które przez większość roku pochłonięte są w ciemnościach. Cmentarz II Armii Wojska Polskiego wieczorem w Dzień Zaduszny wyglądał niezwykle.

Spis treści

Cmentarz Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu ma 76 lat

Historia cmentarza rozpoczyna się w 1946 roku. Podczas forsowania Nysy Łużyckiej oraz walk o Łużyce, gen. dyw. Stanisław Popławski wydał rozkaz, na mocy którego kpt. Józef Czapaluk i ppor. Osowski zostali powołani do wyszukania odpowiedniego miejsca pod cmentarz poległych podczas operacji Łużyckiej żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Rozkaz ten był również równoznaczny z rozpoczęciem ekshumacji ciał poległych podczas walk.

Początkowo rozważano założenie cmentarza na terenach leśnych między Toporowem a Rothenburgiem. Jednak brak jakichkolwiek dróg dojazdowych i spora odległość od miejscowości wykluczyły stworzenie tam cmentarza dla żołnierzy. Ostatecznie postanowiono zlokalizować go w Zgorzelcu w pobliżu cmentarza komunalnego. 10 października 1946 roku podpisano umowę z miastem i rozpoczęto ekshumację ciał poległych.

Do 29 października 1946 roku do Zgorzelca przywieziono 56 żołnierzy Wojska Polskiego. Poświęcenie cmentarza nastąpiło 1 listopada tego samego roku, a jego oficjalne otwarcie wiosną 1947 roku. Na cmentarzu, w mogiłach ziemnych z drewnianymi krzyżami oraz palikami z tabliczkami, na których zapisano numer mogiły, spoczywało już wtedy 3384 żołnierzy. W centralnej części cmentarza znajdował się pomnik - znicz, obok kaplica i mównica. Na końcu nekropolii stał dębowy krzyż. Główna brama i całe ogrodzenie nekropolii wykonane były z drewna. Na bramie umieszczono napis: ,,Cmentarz Bohaterów 2 Armii".

Nekropolia kilkukrotnie była przebudowana. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1967- 1968. Jej efekty widzimy dziś. Cmentarz ma kształt kwadratu i mieści 40 rzędów, a dwie alejki dzielą go na cztery równe części. Na środku umieszczony jest znicz gazowy, na mogiłach znajdują się jednakowej wielkości Krzyże Grunwaldzkie oraz tabliczki z nazwiskami, stopniami wojskowymi, datami urodzenia i śmierci pochowanych w nich żołnierzy. Na koronie otaczającego cmentarz wału ziemnego ustawiono 100 piaskowych bloków, na których wyryto nazwy jednostek walczących podczas operacji berlińskiej i praskiej.

Wielki pomnik Orła Piastowskiego tuż obok cmentarza

Orzeł posadowiony na cokole przypominającym słup graniczny patrzy na zachód, w stronę granicy na Nysie Łużyckiej. Autorem projektu był rzeźbiarz Józef Potępa. Odlew orła wykonały Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych. Oficjalne odsłonięcie nastąpiło 6 maja 1978 roku.

Pomnik waży 8 000 kg i ma 9,8 m wysokości. Sam orzeł liczy 5,5 m, a fundamenty mają głębokość 1,5 m.

Jak dojechać do Cmentarza Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu? MAPA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Setki zniczy na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu w Dzień Zaduszny - Zgorzelec Nasze Miasto

Wróć na luban.naszemiasto.pl Nasze Miasto