Interreg od 30 lat w Europie, a od 16 lat w Polsce z powodzeniem wspiera współpracę między ludźmi ponad granicami. Programy Interreg ułatwiają wspólne rozwiązywanie problemów i wymianę wiedzy. Dzięki nim budujemy sąsiedzkie relacje i uczymy się współpracować w międzynarodowym partnerstwie.
Nie ma chyba drugiego takiego miasta w okolicy jak Lubań, które doznało tak dużych zniszczeń w trakcie II wojny światowej. W 1945 roku na ulicach miasta walczyły ze sobą oddziały radzieckie i niemieckie. "Generał Schörner podjął decyzję o kontrataku w kierunku na Lubań Śląski, który miał się rozpocząć 1 marca. Zaskoczone oddziały radzieckiej 3. Armii Pancernej Gwardii zostały wyparte z miasta. Goebbels był wniebowzięty. 8 marca z fotografami z Ministerstwa Propagandy wybrał się do Zgorzelca, gdzie spotkał się z Schörnerem. Razem pojechali do Lubania, by wygłosić przemówienie w czasie parady oddziałów Wehrmachtu, Volkssturmu i Hitlerjugend. Goebbels przed kamerami wręczył Krzyże Żelazne kilku członkom Hitlerjugend, a potem obejrzał zniszczone w czasie operacji czołgi." - pisał Antony Beevor w książce pt. "Berlin 1945 - Upadek". Zobaczcie archiwalne zdjęcia!
82 firmy z powiatu zgorzeleckiego, które zatrudniają łącznie 551 osób otrzymało subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0.To program, którego celem jest pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Firmy z powiatu zgorzeleckiego otrzymały w sumie 10 377 960,00 zł.
W biegłym tygodniu odbyło się posiedzenie sejmiku wojewódzkiego z udziałem marszałka Cezarego Przybylskiego i radnych. Do porządku obrad nie włączono uchwały o ujęciu Zagłębia Turoszowskiego wsparciem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jedni uważają, że to strata czasu oraz próba przerzucania odpowiedzialności na samorząd. Drudzy są zbulwersowani postawą części radnych. Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji można pozyskać 500 mln euro. Część z tych środków mogłaby zasilić nasz region, co pozwoliłoby uniknąć zapaści gospodarczej, jaka w latach 90-tych dotknęła Wałbrzych.
Miss Nastolatek Dolnego Śląska 2021. Oto piękne kandydatki popularnego konkursu piękności, które teraz walczą o głosy! Są tu dziewczyny z Wrocławia, Twardogóry, Kudowy czy Wałbrzycha, ale także z mniejszych miejscowości. Zobaczcie koniecznie, może znacie i będziecie głosować. Kliknijcie w galerię zdjęć.
Te cudowne psiaki czekają w schronisku Przylasek na kochających właścicieli. Czworonogi trafiły do tego miejsca z różnych powodów. Niektóre mają za sobą złe doświadczenia, ale każdy z nich zasługuje na nowy dom. Zobaczcie jakie są urocze! W sprawie adopcji prosimy dzwonić pod numer tel. 600 044 362.
Według historycznych doniesień budynek szpitala, który stoi do dziś na ul. Oleśnickiej w Sycowie otwarto w 1906 roku. Wcześniej szpital był pod nadzorem kościoła. Przy szpitalu była też kaplica. Dziś Szpital w Sycowie na Dolnym Śląsku funkcjonuje w ramach Powiatowego Zespołu Szpitali z siedzibą w Oleśnicy. Wciąż jednak na terenie obiektu znajdują się budynki, które ukazują historię, ciekawią i budzą grozę. To chociażby dawne prosektorium, w którym jeszcze do niedawna znajdował się kamienny stół sekcyjny. Dziś to ruiny, grożące zawaleniem. Zobaczcie zdjęcia.
Zbiórka na portalu zrutka.pl ruszyła trzy dni temu pod nazwą "Uratuj z nami CrossTeam Zgorzelec". Inicjatorzy ustawili cel na poziomie 7 500 zł. To co wydarzyło się przez kilkadziesiąt godzin przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Zobaczcie!
Przy Nadbrzeżnej, przy Bulwarze Greckim i nieopodal wiaduktu kolejowego w Zgorzelcu - kładki dla pieszych pozwalały przejść na drugą stronę Nysy i były zlokalizowane w kilku miejscach na wspólnej mapie przedwojennego miasta. W 1945 roku zostały wysadzone przez Niemców, podobnie jak mosty, ale zachowały się na starych fotografiach.
Niektóre ulice na starych pocztówkach są nie do poznania. Zgorzelec cały czas się rozwija, przybywa nowych budynków i miejsc. Czy uda Ci się rozpoznać te miejsca na archiwalnych fotografiach? Sprawdź!
Już od ponad 50 lat miejsce to stanowi drugi dom dla dzieci i młodzieży, które potrzebują wsparcia w rozwoju społecznym, emocjonalnym i edukacyjnym. To tutaj pogubieni, młodzi ludzie odnajdują pomoc, wsparcie, przyjaźnie i bezpieczną przestrzeń. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu cały czas się rozwija i dostosowuje do zmieniających potrzeb młodego pokolenia.
Zamek Czocha, nazywany również polską filią Hogwartu to wyjątkowe miejsce skupiające setki tysięcy turystów rocznie. To nie przypadek, że ta średniowieczna twierdza cieszy się taką popularnością, gdyż jako zabytek jest pionierem na polskim rynku, co potwierdzają liczne nagrody, jak choćby ta ostatnia Certyfikat - Najlepszy Produkt Turystyczny 2019 r. To wyróżnienie przyznawane jest przez Polską Organizację Turystyczną. Zamek znalazł się również na prestiżowej liście 7 Nowych Cudów Polski. Cuda są wybierane przez popularnonaukowy miesięcznik National Geographic Polska.